Jednym z efektów WR, oprócz 6 kontenerów gruzu (i to jeszcze nie koniec), awarii pionów oraz dylematów moralno-estetycznych, jest zupełnie nowa łazienka. A raczej zupełnie nowa przestrzeń, bo łazienką trudno jeszcze nazwać to pomieszczenie. Może bardziej jest to łazieneczka. Albo łazieneczeczka. W każdym razie – pudełeczko z oknem.

Przez pół wieku wchodziło się do łazienki przez kuchnię i mimo tego, że było to wspaniale integrujące doświadczenie, postanowiłam jednak wrócić do tradycyjnego rozwiązania, czyli wejścia z korytarza, przez stare, dość wąskie drzwi. Nowa łazienka powstała z fragmentu pokoju od strony ogrodu i z kawałka starej łazienki (jej resztka zasiliła kuchnię, na rzecz wnęki-spiżarki). Czyli jest taka nowa-stara, ale dla mnie kompletnie obca. Ściany stoją, zaglądam przez wąski korytarzyk do tego pudełeczka, zaczynam się przyzwyczajać, oswajać, ale ciężko mi idzie. Plan ma nieregularny, okno nieproporcjonalnie duże, zmieści się tam tylko wc, umywalka i wanna, na całą szerokość pomieszczenia. Całą, czyli na szalone 150 cm.

Jeszcze zanim WR się zaczął sprawa łazienki wydawała mi się oczywista: będzie maksymalnie prosto, na ścianach białe kafle (zawsze tu zresztą takie były), na podłogę cokolwiek, np. lastrico, się powiesi stare lustro i tyle. Nie za bardzo retro, w miarę neutralnie, robotniczo, praktycznie. Piękna koncepcja i jakże nierealna.

small-bathroom-design-ideas

Podobny format, ale za bardzo retro

Najpierw się okazało, że zrobienie lastrico na 4 m kw jest właściwie nieprawdopodobieństwem, mało kto robi te podłogi we wnętrzach prywatnych, jeśli już, to bardzo niechętnie oraz za miliony. Panowie z zakładów przycmentarnych też byli sceptyczni, więc mi się odechciało. Więc jeśli nie lastrico – to co? Szachownica – za bardzo retro, i nie na ten kształt podłogi. Dyskretne szarości? Wcale nie są dyskretne, tylko beżowo-fioletowe, i gryzą się same ze sobą. Duży format, wylewka, żywica? Nie tu. Mały format? W sumie mógłby być, taki 5 cm na 5 cm, trochę jak z lat 60., terakota dwukolorowa, te rzeczy. Zadowolona zaczęłam poszukiwania. I co? Proszę pani, to są niemodne formaty. Albo sobie pani potnie jakiś większy kafel. Albo coś z marmuru, to tak. Albo na ścianę, podłogowych niet.

kafle5na5

5 na 5

kobalt

10 na 10

Dobrze, to może trochę większe. Ale niech nie będą szare. Niech będą pięknie niebieskie. Na podłodze albo na ścianie. Albo i tu, i tu. A gdzie chce pani takie kupić? Na ścianę to może, ale na podłogę?

Remarkable-white-and-plaid-blue-ceramic-tiles-wall-bathroom-design-with-glossy-white-bathroom-vanity-and-round-bathroom-mirror-also-wooden-flooring-impressive-Blue-Bathroom-ideas

niebiesko

amazing-small-shower-for-small-bathroom-with-wooden-racks-and-blue-tiles

To są właśnie piękne niebieskości…

remarkable-blue-bathroom-designs-on-bathroom-decorating-ideas-with-67-cool-blue-bathroom-design-ideas-digsdigs

…a to zestaw kolorów do łazienki w domu nad oceanem, jakby ktoś miał

Zawsze można położyć jeden format, np. miłe 10 na 10. Ale jakoś dziwnym trafem najlepiej wygląda w jednym kolorze. Albo w pięknym, nieistniejącym w naszym kraju, niebieskim – albo w białym, ale za białą podłogę w łazience serdecznie dziękuję. Za bardzo ciemną zresztą też, zrobiłaby się łazienka-studnia.

lazienka_a_stylu_skanynawskim_bobedre.no_01

Biało i kwadratowo

Doszłam więc do momentu, kiedy człowiek przestaje przejmować się koncepcją, a zaczyna sprawdzać, co też oferuje mu rynek. I żeby to coś nie kosztowało więcej niż remont. Człowiek patrzy i myśli sobie – a może by tak coś bardzo drobnego, jakieś mozaiki, kwadraty albo kółka? I znajduje tzw. penny tile. Tak, one kosztują prawie tyle co remont.

penny1

Contemporary-Wall-Bathroom-with-Penny-Round-Tile

barcelona bath penny tile

Kółeczka w dużej ilości

W PL te płytki są dość trudno dostępne, ścienne można znaleźć, ale jest problem z tymi podłogowymi. No więc jeśli nie kółka, to może mozaika – taka zwykła, mała, kwadratowa. Biała? Czarna? W ładnym kolorze? I żeby nie kosztowała…Wiadomo.

biala_laz_mozaika

czarna_mozaika

Biało-czarno, ale co z podłogą?

Czy na podłogę można położyć taką samą mozaikę, co na ścianę? Czy się do tego nadaje? Wywiad środowiskowy przyniósł sprzeczne informacje, że czasami się nadaje, a czasami nie. Chodziło oczywiście o szklane mozaiki w pięknych kolorach (jakichkolwiek!), z końcówek serii, w promocyjnych cenach. Nadaje się, ale mogą powstawać rysy, więc lepiej położyć taką trwalszą, cieniowaną. Ale miała być ta sama…

hhficket5

ideas-for-small-best-bathrooms

tiny modern bathroom, bathroom, modern design

Tak samo niemożliwe

Oczywiście bywają wielokolorowe, cieniowane mozaiki, ale na moje oko wymagają więcej przestrzeni i bardzo upilnowanej kolorystyki. A nie naściennych dekoracji z okolicznościowych talerzy.

make-small-bathrooms-bathroom-planning-optimal-in-a-limited-area-10-1094606708

Mozaikowe barwy ziemi

Bo talerze muszą być, i lustro musi być, a więcej i tak się nie zmieści. W międzyczasie stanęły nowe ściany, do łazieneczki można wejść i w sumie nie mam pojęcia, czy którakolwiek z powyższych koncepcji w ogóle się nadaje do tego dziwnego formatu. Trochę za długie to pomieszczenie i trochę za wąskie. Miałabym ochotę pomalować je całe na jeden kolor, żeby podkreślić jego pudełkowatość i zgubić granice ścian. Albo zamontować jakieś op-artowe płytki, żeby nie było widać, gdzie góra, a gdzie dół. To pewnie nierozsądne i oczopląsne, i okropnie modne teraz. Szczególnie w wersji patchworkowej. Takiej bym nie chciała, wystarczyłby jeden wzór, po podłodze i po wannie. Albo po suficie?

make-small-bathrooms-bathroom-planning-optimal-in-a-limited-area-3-1094606708

aparici-vanguard-20x20-cube-amb

Zygzaki i spirale

Stoją ściany, słońce świeci przez okno, nowa łazienka czeka. Nie mogę napisać, jaka będzie, bo nie wiem. A powinnam już wiedzieć, zamówić, zakupić, zapomnieć. Może przyśni mi się jakaś wizualizacja. W czerni i bieli albo w smutnym kolorze blue.

/Zdjęcia ze stron: pinterest.com, betterlivingthroughdesign.com, ofdesign.net, carrelage-enligne.comgonev.com, dailyarchdesign.com, semadecoration.blogspot.com, aparici.com/

A jeśli ktoś poszukuje pięknego niebieskiego, to może go znaleźć w Australii:

http://thedesignfiles.net/2014/11/louise-and-martin-mcintosh/