Z końcem miesiąca (to znaczy wraz z giełdą staroci) w kolekcji czeskiego szkła pojawił się kolejny okaz. To cytrynowożółty wazon o organicznej formie, rozwirowanej i secesyjnej, a do tego – grawerowany w trzciny, bąbelki i uśmiechniętą rybę. Projekt Františka Zemka z końca lat 50., wykonany prawdopodobnie w hucie Zelezny Brod.

DSCF9129

DSCF9131

DSCF9127

DSCF9134

Wazon z rybą (proj. Fr. Zemek)

W latach 50. projektant eksperymentował ze szkłem prasowanym i z formami bardziej płynnymi, dynamicznymi – te wazony są właśnie świadectwem poszukiwań, które doprowadziły Zemka do wypracowania nowych metod i wielobarwnych kompozycji.

zemek2

Wazon o formach organicznych, dwukolorowy (źródło: etsy.com)

Pod koniec lat 50. Zemek rozpoczął pracę w hucie Mstisov i opracował m. in. kolekcję “Rapsodia”: to zestaw wazonów, wazoników i pater bazujących na kompozycji czterech kolorów (zieleń, błękit, żółć, łososiowy), o formach również organicznych, asymetrycznych, niespokojnych. Najmniejszy wazonik z tej serii znalazłam w ubiegłym roku na giełdzie staroci, ma numer seryjny 52031.

DSCF9136

DSCF9137

Wazonik z kolekcji “Rapsodia” (1956-1960, František Zemek, huta Mstisov)

“Rapsodia” to większe i mniejsze okazy, wszystkie barwne i świetliste, zachowujące równowagę między płaszczyzną jasnego szkła a smugami koloru.

zemek4

zemek3

Kolekcja “Rapsodia” Františka Zemka (źrodło: modernistglass.com, webareal.cz)

Wśród zbieraczy i znawców czeskiego szkła Zemek plasuje się na dość wysokiej pozycji, choć wciąż pozostaje postacią nieco zapomnianą, być może dlatego, że jego kariera trwała stosunkowo krótko (zginął tragicznie w wypadku samochodowym). Jednak, jak mówi Mark Hill, brytyjski kolekcjoner czechosłowackich skarbów: Now there’s a name you don’t hear every day. But it is one that you might hear more of in the future. 

Frantisek Zemek’s Glass Designs

Więcej informacji o Zemku i jego projektach można znaleźć w katalogu prac: http://picasaweb.google.com/104509467784289017506/FrantisekZemek?authkey=Gv1sRgCKX52IeMm9aJ8QE#

O “Rapsodii”:

http://www.webareal.cz/ceskoslovenskesklo/25-STARE-CLANKY-OLD-ARTICLES/945-Rhapsodymania

I na mojej ulubionej stronie, gdzie są także inne kolekcje (np. “Harmonia”):

http://www.20thcenturyglass.com/glass_encyclopedia/bohemian_glass/mstisovglass_home.htm

A w świetle coraz dłuższych, styczniowych dni szkło Zemka, Jurnikla i Klingera nabiera kolorów i zapowiada przedwiośnie.

DSCF9093

DSCF9097

DSCF9106

Szklana wystawka

W pokojach umeblowanych jakoś jaśniej, zakwitły kwiaty oraz lampy, lustro odbija kolory i wreszcie znalazło się miejsce na muzykę (czyli adapter i retro-kolumny B&O wynalezione przez KSz i ustawione na wiadomej szafce).

DSCF9116

DSCF9117

DSCF9118

DSCF9105

DSCF9102

DSCF9112

DSCF9109

DSCF9139

DSCF9078

Gra muzyka (nad ps-em paryski plakat i wrocławskie litery od BZ)

/ps 1: Muszę chyba podszkolić się w robieniu zdjęć tym wszystkim szklanym okazom – kolekcja jednak zobowiązuje. A szklane uzależnienie zaczęło się przecież od turkusowej popielniczki, kupionej za 5 zet na Dworcu Świebodzkim…

ps 2: Ciekawe, kto i w jaki sposób decydował o tym, czy na wazonie będzie uśmiechnięta ryba. Może jakieś losowanie w hucie?

ps 3: Kolumny są w pięknym teakowym fornirze, grają świetnie, jak to rocznik Woodstock. Lepszych bym nie wymyśliła. A KSz po prostu znalazł/